You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni Üye
RE: Miranda Hakları
Tarihçesi
1966 yılında ABD Yüksek Mahkeme’nin Ernesto Miranda adlı bir tutuklunun Arizona Eyaleti aleyhine açtığı dava sonucu verdiği içtihadın eseridir. Bu içtihat, Uluslararası Hukuk Literatürüne "Miranda Hakları" şeklinde girdi ve Türk Ceza Hukuku'da bu hakları "Susma Hakkı" başlığıyla kabul etmiştir.

Miranda Hakları Nedir?
Eyaletten eyalete küçük değişimlere uğrasa da genel metin aşağıdaki gibidir;
- Sessiz kalma hakkına sahipsiniz.
- Söyleyeceğiniz her şey mahkemede aleyhinize delil olarak kullanılabilir.
- Avukat tutma hakkınız var.
- Avukat tutamazsanız devlet size bir avukat atayacaktır.
Yorum

Miranda hakları, bireyin kendi aleyhine tanıklık etmemesine olanak veren bireysel haktır. Temel olarak; Hiçbir şüpheli veya sanık, konuşmaya veya kendini suç altına sokmaya zorlanamaz.

Polisin Uygulaması Gerekenler
Polis bir şüpheliyi tutuklarken tüm bu hakları okumak zorundadır. Eğer polis kişiye bu hakları okumazsa sorgu sırasında edinilen tüm bilgiler geçersiz sayılır. Eğer kişinin suçu kesinse veya somut ve geçerli bir kanıt bulunuyorsa kişinin haklarının okunup okunmaması önemsiz sayılır ve kişi yinede hapishaneye sevk edilir.

Sivilin Uygulaması Gerekenler
Miranda Haklarınız okunduktan sonra bu hakları bildiğiniz ve anladığınız kabul edilir. Haklarınız okunduktan sonra isterseniz sorgu sırasında soruları avukat olmadan cevaplandırabilir veya istediğiniz an bir avukat gelene kadar susma hakkınızı kullanmayı seçebilirsiniz. Yasalara göre bu haklarınızdan feragat etme hakkına sahipsiniz. Eğer haklarınız okunmadıysa sorgulanmanızdan elde edilen hiçbir kanıt mahkemede delil olarak sunulamaz.

Miranda Hakları Okunmaması Durumunda Olabilecekler Hakkında;
[Resim: Fivem.png]
İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! - İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! - İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! - İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! - İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir! - İndirme linklerini görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor.Sitemize üyelikler ücretsizdir!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Fivem Türk Forumu - Fivem Server List sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.