Skip to main content

Fivemci.com F.

Topluluk

Fivemci - Fivem Forum - FivemTürk'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

970x90
Administrators
Fivem Terimleri

Oyun severler için hazırlanmış olan Gta 5 fivem özellikle çok sayıda farklı seçeneği ile oyunda istediğiniz şekilde yer almanıza imkan sağlamaktadır.

Oyunda yer alacak olan her oyuncu için fivem terimleri oldukça önemlidir. Farklı içeriklerde hazırlanmış olan terimler özellikle oyunda ilerlemek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri kapsamaktadır. Bu nedenle her oyuncunun ihtiyaç duyacağı bilgiler arasında yer almaktadır.

Out Of Character (OOC) Nedir?

Oyunda karakterin dışında oluşan olayları kapsamaktadır. Var olan rolün dışındaki yazıları yazmak amacı ile kullanılır.

In Character (IC) Nedir?

Girmiş olduğunuz rolle ya da karakterle ilgili olayları kapsamaktadır. Aynı zamanda gerçek dünya ile bağların kopması anlamına gelmektedir.

Vehicle Deatch Match (VDM) Nedir?

Sebepsiz yere rolde olmamasına rağmen araç ile adam ezmek anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle roleplay de bu işlemin yapılması yasaktır.

Random Death Match (RDM) Nedir?

Sebep olmadan bir adamı öldürmek anlamına gelmektedir. Aynı şekilde bu da roleplayde yasaktır. Bunun için çok sayıda farklı terim bulunmaktadır. Oyun severler fivem turk sayesinde aradıkları bu tarz bilgilere kolayca ulaşmaktadır.

Meta Gaming Nedir?

Rol dışında olan bilgileri öğrenerek role dahil edilmesi anlamına gelmektedir.

Mixing Nedir?

Rollerin karıştırılması anlamına gelmektedir. Yani oyunda polis iseniz bunun dışında doktor gibi davranmanız şeklindedir.

New Life Rule (NLR) Nedir?

Oyunda ölmeniz durumunda önceki hayatınızı unutarak yeni ve başka bir hayata başlamanız anlamına gelmektedir. Bu durumda roleplay de yapılması özellikle zorunlu olan durumlardan biridir. Aksi durumunda ise yönetici tarafından ceza almanız kaçınılmaz olmaktadır.

Fear RP Nedir?

Oyunda sahip olduğun rolle biri tarafından kaçırılmak halinde gerçek hayattaki gibi korku ile tepki vermen anlamına gelmektedir. Oyunda sizi kaçıran kişinin size silah çekmesi halinde karşılık vermeniz mümkün değildir.

Revenge Kill (RK) Nedir?

Birisinin sizi öldürmesi halinde tekrardan canlanarak intikam almak için uğraşmanız anlamına gelmektedir. Roleplay de bu durum yasak olan seçenekler arasında yer almaktadır.

CombatLog Nedir?

Oyun sırasında var rolde iken oyundan çıkmak anlamına gelmektedir. Roleplay de oyuncunun bunu yapması yasaktır. Yapması halinde ceza alması kaçınılmaz olmaktadır. Bu tarz konularda açılmış olan başlıklar fivem forum üzerinden oyuncuların daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Revenge Kill (RK) Nedir?

Oyunda birinin sizi öldürmesi halinde canlanmanız ve intikam peşinde koşmanız anlamına gelmektedir. Bu durum yasaktır.

Power Gaming (PG) Nedir?

Oyuncuların gerçek hayatta yağmasının mümkün olmadığı şeyleri oyunda yapması anlamına gelmektedir. Mesela birinin sizi ezmesi durumunda kalkıp yeniden oyuna devam etmeniz gibi…

Gun Out Of As (GOOA) Nedir?

Oyunda çantanız olmadan büyük silah çekmek anlamına gelmektedir. Roleplay de oyuncular için yasaktır.

Bunny Hopping Nedir?

Birinin ateş etmesi halinde zıplayarak kaçmak anlamına gelmektedir.

Problock Nedir?

Aracınız ile binalarda giriş ve çıkışları kapatmanız anlamına gelmektedir. Bu tarz oyunda kullanılacak çok sayıda farklı terim fivemforumu sayesinde kullanıcılara sunulmaktadır.
Lütfen forum kurallarına aykırı davranmayalım.
Teşekkürler.
[Resim: daStqy.gif]
Alıntı
Fivemci
Eksikleri tamamlayalım.

Random DeathMatch (RDM) Nedir ?

Sebepsiz rolsüz bir şekilde adam öldürmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?

Sebepsiz rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir. )

Fail RP Nedir ?

Rol içerisinde yapamayacağımız hareketler yaparak rolü bozmaktır. (Örn: Biri size silah tutuyor ve elleriniz havada, bu durumda silah çekip adamı vurursanız Fail RP yapmış olursunuz.)

Copbait Nedir ?

Polise karşı yapılamayacak hareketleri yapmaktır. Örneğin, polis görünce drift yapıp ilgi çekmeye çalışmak gibi gibi.

RP First Bitch Later:

Kendimizden güçlü bir karaktere veya gruba saldırıp savaşı kaybetmeniz durumunda rolü kabullenmemenizdir.


Bug Abuse:

Oyun içerisindeki açıkları, IC karakterimizin gelişimi adına kullanmaktır.

Non RP:

Rol yapmayıp, freeroam tarzı takılmaktır.

Retarted RP:

Rol içerisinde yaptığımız her hareketin bir sebebi bulunmalıdır. Yoldan geçerken birini görüp durup dururken yanına yaklaşıp saldıramayız. Gerçek hayatta olduğu gibi her hareketimizin bir dayanağı olmalı.

Car Ramming:

Sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpıp hasar vermektir.

Ninja Jacking:

Role girmeden araç çalmaktır.

Refuse RP:

Role girmeyi reddetmek anlamına gelir.
Alıntı
1 Ziyaretçi
Task