Skip to main content

Fivemci.com F.

Topluluk

Fivemci - Fivem Forum - FivemTürk'a hoş geldiniz!

Topluluk forumlarımıza hoş geldiniz; kendi topluluğunuzu etkin bir şekilde yönetmeniz, harika fikirler ve hizmetlerimiz için bize katılabilirsiniz.

970x90
Administrators
◾Random Deathmatch RDM Nedir ? Anlamı Sebepsiz Ve Rolsüz Adam Öldürmek Mesela Sebepsiz Rolsüz Silahı Çıkarıp Vurursanız Bu Deathmatch Kural ihlali Olur Yeni Gelen Oyuncular/Trolleyenler Bunu Sık Sık yapmaktadır Yeni gelen Oyunculara Kick Cezasi-Uyarı veriliyor Devamı Halinde Hard-Trolling'ten Geçici/Kalıcı Yasaklanıyor.

◾GOOA Gun Out Of As Nedir ? Anlamı Ağır Bir Silahı Cebinden Çıkarmak Veya Mesela Bir Oyuncuyla Konuşuyorsunuz Ve Rolsüz Silahı Çıkarıp Vuruyorsunuz Bu Yasaktır ! Rol vermelisiniz Ancak Eğer Aktif Rolde/Çatışmadaysanız Herkes Bir Birine Sıkıyorsa Rol vermek Mühim Değil.Başka Bir Ekip Role Dahil Olabilir Ama Taraflarına Kurşun Gelmedi Sürece Çatışmaya Giremez.

◾PG Powergaming Nedir Gerçek Hayatta Yapamayacağınız Şeyleri Oyunda Yapmak Mesela Büyük Bir Binadan Atliyorsunuz Hiç Bir Şey Olmamış Gibi Devam ediyorsunuz.Role Uygun Olarak Yaralanmış Rolü Yapmalısınız.Eğer Yaralandıysanız Doktor Size Yardım Ettikten Sonra Silah Çekemezsiniz.

◾MG Metagaming Nedir ? Mesela Birisiyle RolePlay Olarak Tanışmadınız Ve İsmini F6/F2 Menüden Okuyup ismi ile Hitap ediyorsunuz Bu Yanlıştır Rolsel Olarak Tanışmanız Gerekmekte.

◾ GBİ Güvenli Bolge ihlali Nedir ? Altta Verdiğim Bölgelerde Silah ile vurmak Bayıltmak Ateşli Silah Kullanımı Yasaktır Güvenli Bölgeler;
◾Galeri Ve Çevresi
◾Hastane Ve Çevresi
◾Emlakçı Önü Ve Arkası(Otopark Dahil Değildir)
◾Karakol Ve Çevresi
◾Etkinlik Mekanları Ve Ek Olarak;
◾Tamirciler Güvenli Bölgedir (Haraç Kesilebilir,Tehdit Edilebilir,Silah Çekilebilir,Eğer Karşı Taraf Korku Rolü Yapmaz İse SafeZone Niteliğini Kaybeder.


◾RK Revenge Kill Nedir ? Mesela Birisi Seni Öldürüyor Sende 5 Dakika Geçmemiş Gidip intikamını Aliyorsun Bu Yasaktır FailRp Yapmış Olursun.Öldüğünde E çektiğinde Son 30 Dakikayı Hatırlayamazsın Kin Peşine Düşemezsin.

◾CR Car Ramming Nedir ? Araçtayken Sebepsiz Yere Oyunculara ve Araçlara Çarpmak Yasaktır Uyarı Sebebidir.

◾Rolden Kaçmak Polis/Mafya/Çete Suçlu Kovalamasında Sıkca Yapılan Şeyler Bunlar Roldeyken Oyundan Çıkmak internetin Fişini Çekmek Sizinle Rol Yapmıyacağım,Cevap Vermemek Yasaktır.

◾MAADK (Meslek Araçlarını Amacı Dışında Kullanmak) Yani Polis Aracıyla Devriye atmak Yerine Bankaya gitmek YASAKTIR.Sivil Aracı Kullanmak Zorunludur.

◾MF Money Farming Bir kişi Ck Savaşında İken başka bir karaktere Arkadaşına vb. karaktere para aktarımı yasaktır.

◾Mixing Discord/Oyun İçi Sohbetten Aldığınız Bilgileri Oyun İçine Yansıtmak Yasaktır.

◾Fear Rp Rol anında, örneğin birileri tarafından kaçırıldığında gerçek hayattaki gibi korkuyla tepki vermelisiniz. Sizi kaçıran adamlara koşa koşa rambo gibi vuramazsınız Bu Yasaktır.

◾Retarded RP Saçma roller yapmak. Örnek olarak elleriniz kelepçeli iken birine yumruk atamaz , telefonunuza erişemezsiniz.

Lütfen forum kurallarına aykırı davranmayalım.
Teşekkürler.
[Resim: daStqy.gif]
Alıntı
Fivemci
En son düzenleme: 28-01-2022, 06:06 Jimmy.
Fivem Roleplay oynarken mutlaka bilmeniz gereken terimleri derledik. Sunuculara girmeden önce bu terimleri öğrenmenizi öneriyoruz. Çünkü bunları bilmeden girmeniz durumunda server yöneticileri büyük ihtimalle sizi uzaklaştıracaklardır.

In Character (IC) Nedir ?
Karakter içi anlamına gelmektedir. Karakter ile alakalı olayları ilgilendirir. Gerçek dünya ile bağları kopuktur. Mesela gerçekte arkadaş iseniz oyunda ayrı dünyaların insanısınız.

Out Of Character (OOC) Nedir?
Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. "/ooc Nereye gitti bu" gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.

Random DeathMatch (RDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde adam öldürmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir. )

Mixing Nedir ?
Rolleri karıştırmaktır. Örneğin; Doktorken, mafya rolü yapmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Meta Gaming Nedir ?
Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolde saçmalamaktır.

New Life Rule (NLR) Nedir ?
Ölünce, öncekini hayatını unutup yeni bir hayata başlamaktır. (Bunun roleplayde yapılması ZORUNLUDUR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Fear RP Nedir ?
Rol anında, birileri tarafından kaçırıldığında gerçek hayattaki gibi korkuyla tepki vermektir. Sizi kaçıran adamlar, size silah çekmiş ise karşılık veremezsiniz.

CombatLog Nedir ?
Roldeyken oyundan çıkmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Revenge Kill (RK) Nedir ?
Birisi seni öldürdükten sonra tekrar canlanıp intikam peşinde koşamazsın. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Gun Out Of As (GOOA) Nedir ?
Çanta olmadan üstünden büyük silah çekmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Power Gaming (PG) Nedir ?
Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda yapmaktır. Örneğin; Bir araba sizi ezdikten sonra kalkıp koşa koşa oyuna devam etmenize powergame denilir. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Bunny Hopping Nedir ?
Size ateş edilirken art arda zıplıyarak kaçmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Fail RP Nedir ?
Rol içerisinde yapamayacağımız hareketler yaparak rolü bozmaktır. (Örn: Biri size silah tutuyor ve elleriniz havada, bu durumda silah çekip adamı vurursanız Fail RP yapmış olursunuz.)

Problock Nedir ?
Araç ile bina giriş çıkışlarını kapatmak. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Copbait Nedir ?
Polise karşı yapılamayacak hareketleri yapmaktır. Örneğin, polis görünce drift yapıp ilgi çekmeye çalışmak gibi gibi..

RP First Bitch Later:
Kendimizden güçlü bir karaktere veya gruba saldırıp savaşı kaybetmeniz durumunda rolü kabullenmemenizdir.

Bug Abuse:
Oyun içerisindeki açıkları, IC karakterimizin gelişimi adına kullanmaktır.

Non RP:
Rol yapmayıp, freeroam tarzı takılmaktır.

Retarted RP:
Rol içerisinde yaptığımız her hareketin bir sebebi bulunmalıdır. Yoldan geçerken birini görüp durup dururken yanına yaklaşıp saldıramayız. Gerçek hayatta olduğu gibi her hareketimizin bir dayanağı olmalı.

Car Ramming:
Sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpıp hasar vermektir.

Ninja Jacking:
Role girmeden araç çalmaktır.

Refuse RP:
Role girmeyi reddetmek anlamına gelir.
Alıntı
2 Ziyaretçi
Task